Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 24.11.2011 20:43:31 

Útulek u Šmudliny Tachov - Vítkov

Jak se žije u Šmudliny?
 

Psí útulek U Šmudliny
Tachov-Vítkov


Psí útulek v Tachově vybudovalo město Tachov 27. 9. 2005.
Majitelem psího útulku je město Tachov. Činnost útulku je vedena na živnostenský list a městu Tachov se ptalí roční nájemné.

Celý pozemek pro pobyt psů má výměru 700m2 a najdete nás na konci města Tachov směr Vítkov, v bývalém objektu kasáren. (GPS souřadnice: 49° 48´26.343"N , 12° 38´57.043"E)
Ulice nemá žádné pojmenování. Pojedete z Tachova směrem na Planou, za čerpací stanicí OMV je asi po 100 metrech křižovatka, ze které se odbočí doprava u prodejny Yamaha na Sokolovské ulici. Vyjedete na kopec, na druhé odbočce pojedete v pravo, hned ulicí vlevo a útulek se nachází úplně na konci ulice.

Jsme malý útulek. Máme osm kotců, které patří městu Tachov a jeden zvlášť (slouží jako karanténa), který byl útulku věnován od dárce. Dvě stavební buňky, které slouží jako pracovní kancelář a sklad na nářadí, deky a krmení. Součástí pozemku je i výběh pro pejsky, který využíváme minimálně, protože je poničen od vandalů. Do budoucna chceme tento výběh využít na psí Agility.
Maximální kapacita je dvacet míst.


Pejsci umístění déle jak 1 rok:
Míša-kříženec, asi 2 roky, vysoký 34cm. Živý, mazlivý. Do útulku přišel sám.
Fanda-kříženec pitbulla, asi 8 let, výška 34 cm. Poslušný, aktivní.
Kitina-kříženka,asi 2 roky, výška 50 cm. Byla týrána. Poslušná, hodná, aktivní.
Ťapinka-kříženka, asi 4 roky, výška 39 cm. Byla týrána. Bázlivá, hodná.
Charlie-kříženec NO, asi 3 roky, váška 60 cm. Poslušný,hodný. Dobře hlídá.
Sargon-kříženec irského vlkodava, asi 6 let, výška 56 cm. Poslušný, hravý, aktivní.
Mája-kříženka, asi 5 let, výška 40 cm. Hodná, aktivní, nesnese psy.

Každý kotec je zabespečen petlicí s visacím zámkem.
Kotec je tvořen z betonové podlahy, železné konstrukce s armaturou a stěny tvoří vlnitý plech. Každý kotec má boudu se dvěma vchody, tak aby mohl mít každý pes svoje místo.
Na zimu má každý dostatek suché slámy v kotci i v boudě. Do boudy také dostávají deky na zahřátí a vchody mají zadělány kobercem s nastříhnutým průlezem.
Přes léto jsou koberce sundány a zůstává jim pouze deka, aby neměli otlačeniny.

Provozovatel útulku je Gabriela Jägerová- absolventka CSOŠ obor ochrana přírody a životního prostředí. Po roční praxi v tachovském útulku dostala nabídku stát se provozovatelem. Tuto nabídku ihned přijala. Mimo útulek chodí do zaměstnání na dvanáctihodinové směny v krátkém a dlouhém týdnu. Každý volný den se psům věnuje naplno.


Dobrovolní pomocníci a přátelé pejsků z našeho útulku jsou:
Michal Vodrážka-pejskům se věnuje každý víkend. Pomáhá i s technickými a s náročnějšími prácemi.
Eliška Horvátová- pejskům se věnuje každý víkend a veškeré školní prázdniny. Studentka Střední veterinární školy. V útulku získává praxi a vyměňujeme si vzájemné zkušenosti. Pečuje hlavně o zevnějšek psů. Stříhání dlouhosrstých psů, číštění uší, stříhání drápků,...
Markéta Jägerová a Josef Duspiva- se starají o psy, když je provozovatelka v zaměstnání. Dělají to,co každý dobrovolník v útulku. Jsou osvojiteli jednoho psa z útulku, se kterým chodí do kynologického klubu a získané zkušenosti předávají umístěným psům.
Štěpánka Matičková-tvůrce webových stránek (
www.utulek-tachov.wbs.cz)
Magdalena Hanková a Milan Kropfreiter-starají se o uměleckou stránku útulku. Venčí psy a dokumentují veškeré dění v útulku v podobě fotografování.
Práce v útulku nás baví, protože všichni jmenovaní mají rádi přírodu. A zastávají názor: Pes, nejlepší přítel člověka. Hlavně všichni chceme dělat práci, která má smysl.
 
Peníze přicházejí do útulku s novým psem. Psi jsou odchyceni většinou městskou policií a umístěni v útulku za poplatek 4000 Kč na půl roku. Noví psi jsou nafoceni a umístěni na webové stránky útulku, policie a Tachovského deníku. Takže majitel, kterému se pes ztratil, má mnoho možností, jak svého pejska najít. Pokud se majitel do půl roku nenajde a pejska si neosvojí jiný člověk, městský nebo obecní úřad musí přispět další 4000 Kč na druhý půlrok.
V současné době máme však v útulku šest umístěných psů, na které nepřispívá žádný majitel ani obecní nebo městský úřad. Evidence těchto psů byla zničena hávárií vody před dvěma lety.

Každý nový pes je umístěn sám v kotci, aby se adaptoval. Před umístěním je vyšetřen na veterinární klinice v Tachově. (MVDr. Bohumil Janouškovec, MVDr. Josef Heller) Kde pejska prohlédnou, jestli je zdravotně v pořádku, prohlédnou pachové žlázky, naočkují ho kombinovanou vakcinou, odčerví a následně je pes ošetřen přípravkem proti zevním cizopasníkům. Když je potřeba je pes ostříhán a vykoupán.

Do útulku jezdíme dvakrát denně, v různé hodiny.
Ráno jedeme do útulku pro kontrolu a doplnit vodu. Odpoledne pejskům vyčistíme kotce, dáme čerstvou vodu a krmení. Na vycházky chodíme ve skupinkách ,tak jak se spolu psi snesou. Chodíme po loukách do nedalekého Biletína a cestou zkoušíme různé kynologické povely.
Dvakrát v týdnu provádíme dezinfekci misek a jednou v týdnu dezinfekci kotce.
Útulek může navštívit každý ve středu a ve čtvrtek od 15:30 do 17:00 hodin
Po domluvě je možné útulek navštívit kdykoliv.

Psům dáváme stejnou značku suchého krmiva EuroStandart. Věkově starším psům, kteří potřebují lepší stravu (i kvůli doplňkovým lékům), podáváme krmení Calibra Adult.
V zimním období vaříme rozmíchané konzervy s těstovinami. Občas dostávají vařené maso nebo syrové kosti. Také jsou zvyklí na pravidelný přísun pamlsků a pochutin.

Kdo nás podporuje:
-nadace Pes v nouzi. Zásobují nás léky, máme od nich deky na zimu, granule, hračky,...
-časopis Psí kusy. Zveřejňují články, o životě, který v útulku žijeme.
-Tachovský Deník. Inzeruje umístěné psy.
-Bezpečný kraj. Inzeruje umístěné psy.


Každý útulek je náročný.
Granule, pamlsky, hřebeny, vodítka, obojky,... si kupujeme v obchodě na objednávku a jako útulek dostáváme drobnou slevu.
Deky dostáváme od dárců nebo je dostáváme od různých nadací.
Na veterinárním ošetření (kastrace, očkování, odčervení, odblešení, chirurgické zákroky,...) dostáváme také drobnou slevu.
Takže, pokud se najde dárce, který nakoupí granule (není jich nikdy dost) nebo finančně přispěje na léčbu nebo kastraci psů, budeme velice vděční!

Snažíme se, aby měli všichni pejsci dostatek volnosti, pohodlnosti a také trošku vychování. Vše je dost finančně náročné. Nemáme takové finanční možnosti na udržování vzhledu útulku, ale snažíme se peníze poctivě rozdělit mezi psy, tak aby měli dobré krmení, čisté deky, kvalitní veterinární péči a radost ze života. A to všechno je financováno z výplaty provozovatelky útulku a příspěvků obecních nebo městských úřadů (zmíněné 4000 Kč za nového psa).

Proč takovou věc dělat? Protože jsme velká rodina! Je nám spolu hezky a každému chceme ukázat, že u nás mají pejsci pohlazení, pohyb, občas i kousek naší postele,... u nás se mají zkrátka dobře.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist